Η διείσδυση των γενοσήμων; Στο...80%!
![Η διείσδυση των γενοσήμων; Στο...80%!](https://media.dailypharmanews.gr/Images/7667/-διείσδυση-των-γενοσήμων.jpg)
Δεν θα μπορούσε παρά να είναι αποκλειστικά και μόνον αυτοσαρκασμός εκ μέρους του υπουργού Υγείας Ανδρέα Ξανθού, σύμφωνα με τον οποίον η διείσδυση των γενοσήμων φαρμάκων στο σύνολο της κατανάλωσης φαρμάκων στα νοσοκομεία του ΕΣΥ «πάει πολύ καλά. Είναι στο 80%»!
Τον ως άνω ισχυρισμό ανέφερε την περασμένη εβδομάδα ο ίδιος ο Ανδρέας Ξανθός, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, την οποία παραχώρησε, με θέμα τη δημιουργία της επιτροπής HTA και απαντώντας στην εύλογη ερώτηση:
«Τι κάνετε για την αύξηση της διείσδυσης των γενοσήμων στη νοσοκομειακή κατανάλωση φαρμάκων;».
Το τραγικό είναι ότι ο Ανδρέας Ξανθός έλαβε, μάλιστα, την σχετική επιβεβαίωση του επίσης παρακαθήμενου στη συνέντευξη Τύπου γενικού γραμματέα Υγείας Γιώργου Γιαννόπουλου…
Βεβαίως, ο Ανδρέας Ξανθός διευκρίνισε ότι «μιλάμε πάντα για τη διείσδυση των γενοσήμων σε όγκο και όχι σε αξία», σε μία προσπάθειά του να σχετικοποιήσει την καραμπινάτη υπερβολή, την οποίαν υποστήριξε ο ίδιος!
Εντάξει, παιδιά! Αποστολή εξετελέσθη και ο ασθενής απέθανε!
Αντιλαμβάνεσθε, φαντάζομαι…