Μάκης Παπαταξιάρχης: Ανάπηρο το σύστημα αξιολόγησης της φαρμακευτικής καινοτομίας
![Μάκης Παπαταξιάρχης: Ανάπηρο το σύστημα αξιολόγησης της φαρμακευτικής καινοτομίας](https://media.dailypharmanews.gr/Images/7509/papataxiarxis.jpg)
Ένα ολόκληρο σύστημα Υγείας συμμετέχει και συμβάλει στην σχέση μεταξύ γιατρού και ασθενή, δεν είναι μόνον η σχέση των δύο μερών, επεσήμανε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος του PhRma Innovation Forum Μάκης Παπαταξιάρχης και παρέθεσε συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία αποδεικνύουν ότι η φαρμακευτική καινοτομία έχει οδηγήσει σε άνοδο το προσδόκιμο της υγιούς επιβίωσης στη χώρα μας.
Πως αξιολογείται, όμως, η φαρμακευτική καινοτομία από ένα σύστημα ανάπηρο και στρεβλό, όπως αυτό της χώρας μας; αναρωτήθηκε ρητορικά ο Μάκης Παπαταξιάρχης, ο οποίος τόνισε ακόμη ότι κλιμακώνουμε αυτό που θεραπεύουμε και στην πλειονότητα των περιπτώσεων μιλάμε για ιάσεις.
Βασίλης Βενιζέλος